İçeriğe geç

Sarıkaya Posta Kodu

Sarıkaya Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Sarıkaya Posta Kodu Sorgulama

Sarıkaya’da yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Sarıkaya ilçesi Hakkında

Sarıkaya ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz beşinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Yozgat’ın ilçesi olan Sarıkaya, Yozgat’ın yerleşim yerlerinden biridir. Sarıkaya İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.018 km2’dir. Rakımı ise 1.116 m olarak hesaplanmıştır. Sarıkaya ilçesinin Kuzeyinde Akdağmadeni ve Sorgun, doğusunda Çayıralan, batısında Yozgat Merkez ve Boğazlıyan, Güneyinde ise Boğazlıyan ilçeleri bulunmaktadır. Sarıkaya ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Sarıkaya İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Sarıkaya ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 32.714 nüfusa sahiptir.

Sarıkaya Posta Kodu
Sarıkaya Posta Kodu