İçeriğe geç

Sarıcakaya Mahalleleri

Sarıcakaya İlçesi

Sarıcakaya mahalleleri, Sarıcakaya ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz altmış sekizinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Eskişehir’in ilçesi olan Sarıcakaya, Eskişehir’in yerleşim yerlerinden biridir. Sarıcakaya İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 382 km2’dir. Sarıcakaya ilçesinin rakımı ise 216 m olarak hesaplanmıştır. Sarıcakaya ilinin Kuzeyinde Bolu, doğusunda ise Ankara, batısında Mihalgazi, Güneyinde ise Bilecik ilçeleri bulunmaktadır. Sarıcakaya ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Sarıcakaya İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Sarıcakaya ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 4.790 nüfusa sahiptir.

Sarıcakaya ilçesini coğrafi konumu ise 40° 2′ 14.6364” Kuzey ve 30° 37′ 3.3636” Doğu gps koordinatlarıdır.

Sarıcakaya Mahalleleri

Sarıcakaya ilçesinin 14 mahallesi bulunmaktadır. Sarıcakaya ilçesinin 8 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Sarıcakaya mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Sarıkaya mahallesi, Laçin mahallesi ve Bilal Habeşi mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Güney mahallesi, Beyyayla mahallesi ve Dağküplü mahalleleridir.

Sarıcakaya mahalle haritası
Sarıcakaya Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SARICAKAYA MAHALLELERİ

 1. Beyköy Mah.
 2. Beyyayla Mah.
 3. Bilal Habeşi Mah.
 4. Camikebir Mah.
 5. Dağküplü Mah.
 6. Düzköy Mah.
 7. Fatih Mah.
 8. Güney Mah.
 9. İğdir Mah.
 10. Kapıkaya Mah.
 11. Laçin Mah.
 12. Mayıslar Mah.
 13. Sarıkaya Mah.
 14. Yeni Mah.

Sarıcakaya Tarihi ve Gezilecek Yerler

Sarıcakaya mahalleleri Laçin Maden Suyu ve Sakarya Irmağı gibi yerler bulunmaktadır. Eskişehir ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Sarıcakaya Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Seyitgazi Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…