İçeriğe geç

Saraydüzü Mahalleleri

Saraydüzü İlçesi

Saraydüzü mahalleleri, Saraydüzü ilçesi alan olarak Türkiye’nin yetmiş sekizinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Sinop’un ilçesi olan Saraydüzü, Sinop’un yerleşim yerlerinden biridir. Saraydüzü İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 334 km2’dir. Saraydüzü ilçesinin rakımı ise 415 m olarak hesaplanmıştır. Saraydüzü ilçesinin Kuzeyinde Boyabat, doğusunda Samsun ve Durağan, Güneyinde ise Çorum ve Samsun ilçeleri bulunmaktadır. Saraydüzü ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Saraydüzü İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Saraydüzü ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 5.885 nüfusa sahiptir.

Saraydüzü ilçesini coğrafi konumu ise 41° 19′ 41.3328” Kuzey ve 34° 50′ 49.9956” Doğu gps koordinatlarıdır.

Saraydüzü Mahalleleri

Saraydüzü ilçesinin 1 mahallesi bulunmaktadır. Saraydüzü ilçesinin 33 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Saraydüzü ilçesinin mahalle nüfus büyüklüğü sırasıyla Merkez mahalleri şeklinde bulunmaktadır. İlçenin nüfus büyüklüğünün çoğunluk kısmını kırsal yerleşim yani köyleri oluşturmaktadır. Sinop ilinin en az nüfusu sahip üçüncü ilçesidir. Aynı zamanda Sinop ilinin en az mahalle sayısına sahip ilçesidir.

Saraydüzü Mahalleleri
Saraydüzü Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SARAYDÜZÜ MAHALLELERİ

  • Merkez Mah.

Saraydüzü Tarihi ve Gezilecek Yerler

Saraydüzü mahalleleri, Soğuksu Mesire Yeri ve Aksu Yaylası gibi yayla ve mesire yeri yerler bulunmaktadır. Sinop ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Saraydüzü Tarihi ve Gezilecek Yerler

Saraydüzü Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Sinop Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…