İçeriğe geç

Şaphane Mahalleleri

Şaphane İlçesi

Şaphane mahalleleri, Şaphane ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz doksan sekizinci en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Kütahya’nın ilçesi olan Şaphane, Kütahya’nın yerleşim yerlerinden biridir. Şaphane İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 229 km2’dir. Şaphane ilçesinin rakımı ise 985 m olarak hesaplanmıştır. Şaphane ilçesinin Kuzeyinde Simav ve Gediz, doğusunda ve güneyinde Gediz, batısında Pazarlar ve Manisa ilçeleri bulunmaktadır. Şaphane ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Şaphane İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Şaphane ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 5.850 nüfusa sahiptir.

Şaphane ilçesini coğrafi konumu ise 39° 1′ 29.6760” Kuzey ve 29° 13′ 12.2304” Doğu gps koordinatlarıdır.

Şaphane Mahalleleri

Şaphane ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Şaphane ilçesinin 12 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Şaphane mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Türegün mahallesi, Pazar mahallesi ve Hacı Hasanlar mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kalabak mahallesi, Kara Ağıl mahallesi ve Subaşı mahalleleridir.

Şaphane mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ŞAPHANE MAHALLELERİ

  1. Hacı Hasanlar Mah.
  2. Kalabak Mah.
  3. Karaağıl Mah.
  4. Karacaderbent Mah.
  5. Pazar Mah.
  6. Subaşı Mah.
  7. Türegün Mah.

Şaphane Tarihi ve Gezilecek Yerler

Şaphane mahalleleri Koca Seyfullah Camisi gibi yerler bulunmaktadır. Kütahya ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Şaphane Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Simav Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…