İçeriğe geç

Şanlıurfa Nüfusu

Şanlıurfa Nüfusu Nedir?

Şanlıurfa nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 2.143.020’dir. Bu nüfusun 1.079.015 erkek nüfusu, 1.066.402 ise kadın nüfusu şeklindedir. Şanlıurfa ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Şanlıurfa Nüfus Dağılımı

Şanlıurfa ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Şanlıurfa Nüfusu

Please select a wpDataTable.
urfa yıllara göre nüfusu

Şanlıurfa ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında 2007 ve 2021 yılları arasında genel olarak artışlar yaşanmaktadır. Bu yıllar arasında erkek nüfusunun daha fazla olduğu görülmektedir.

Şanlıurfa İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre Şanlıurfa ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Haliliye, Eyyübiye ve Siverek ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Haliliye ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Halfeti, Hilvan ve Bozova ilçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Halfeti ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.
urfa nüfus artış hızı

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. 2013 ve 2021 yılları arasında nüfus artış hızı oranında genel olarak yükselmeler yaşanmıştır. Bu yıllar arasında 2019 yılına kadar sürekli artış olurken, diğer yıllarda az da olsa düşüşler şeklinde ilerlemektedir.

Şanlıurfa Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Şanlıurfa ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (19.451 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Şanlıurfa Hakkında

Urfa ilinin alan olarak Türkiye’nin yedinci en büyük ilidir. Urfa ve civarında Cilalı Taş Devri’nden beri yerleşim bulunmakta olduğu düşünülmektedir. Göbeklitepe Höyüğü, MÖ 11000 yıllarında olduğu düşünülen Dünya’nın bilinen en eski mabetin bulunduğu yerdir. Urfa ilinin ekonomik yapısını tarım, enerji, turizm ve hayvancılık sektörleri oluşturmaktadır. Atatürk barajında başlayan balıkçılık faaliyetleri de sektörel kimlik kazanmaya başlamıştır.