İçeriğe geç

Rize Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Rize ilinin alan kodu ise 464 şeklindedir. Rize ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

464 Nerenin Alan Kodu?

Rize İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 464 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Rize Telefon Kodu, Rize ili

Rize ilinin alan olarak Türkiye’nin yetmiş ikinci en büyük ilidir. Eski zamanlarda bu bölgede Kolhisli halkı yaşamaktaydı. Bölgeyi MÖ 765-735 yılları arasında Urartu kralı II. Sarduri ele geçirmiştir. MÖ 714’te Kimmerler tarafından ele geçirilen bölge, MÖ 680 İskitler ele geçirmiş ve MÖ 626’da Saka Kralı Madova’nın öldürülmesiyle Med İmparatorluğu himayesi altındaydı. Rize ilinin ekonomik yapısını çay tarımı ve çay tarımına dayalı sektörleri oluşturmaktadır. Çay tarımı ülkemizde ve yurtdışında önemli bir yeri olan ilimizdir. Rize ilinin 2020 TÜİK verisine göre 344.359 nüfusa sahip ilimizdir. Rize ilinde on iki tane ilçe bulunmaktadır.

Rize ilinin yüz ölçümü 3,919 km2’dir. Rize coğrafi konumu ise 41° 1′ 31.8468” Kuzey ve 40° 31′ 3.5976” Doğu GPS koordinatlarıdır.

Rize Alan Kodu
Rize Alan Kodu

Rize Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodlarına sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…