İçeriğe geç

Pülümür Posta Kodu

Pülümür Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Pülümür Posta Kodu Sorgulama

Pülümür’de yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Pülümür ilçesi Hakkında

Pülümür ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz yetmiş sekizinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Tunceli’nin ilçesi olan Pülümür, Tunceli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Pülümür İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.437 km2’dir. Rakımı ise 1.524 m olarak hesaplanmıştır. Pülümür ilçesinin Kuzeyinde Erzincan, doğusunda Bingöl, batısında Ovacık, Güneyinde ise Nazımiye ve Tunceli Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Pülümür ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Pülümür İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Pülümür ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 3.351 nüfusa sahiptir.

Pülümür Posta Kodu
Pülümür Posta Kodu