Pozantı Posta Kodu

Pozantı Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Pozantı Posta Kodu Sorgulama

Pozantı’da yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde-mahalle-köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Pozantı ilçesi Hakkında

Akdeniz bölgesinde yer alan Adana’nın ilçesi olan Pozantı, Adana’nın yerleşim yerlerinden biridir. İlçenin alan olarak Türkiye’nin üç yüz elli ikinci en büyük ilçesidir. Pozantı İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 793 km2’dir. Rakımı ise 780 m olarak hesaplanmıştır. Pozantı ilinin Kuzeyinde Niğde, doğusunda Aladağ, batısında Mersin, Güneyinde ise Karaisalı ilçeleri bulunmaktadır. Pozantı ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir Yaz ayları sıcak ve kurak geçerken, kış aylarında ise soğuk ve ılık geçmektedir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Pozantı İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Pozantı ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 19.930 nüfusa sahip ilçesidir.

Pozantı Posta Kodu
Pozantı Posta Kodu