İçeriğe geç

Pertek Posta Kodu

Pertek Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Pertek Posta Kodu Sorgulama

Pertek’te yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Pertek ilçesi Hakkında

Pertek ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz yetmiş dokuzuncu en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Tunceli’nin ilçesi olan Pertek, Tunceli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Pertek İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 851 km2’dir. Rakımı ise 1.013 m olarak hesaplanmıştır. Pertek ilçesinin Kuzeyinde Erzincan ve Hozat, doğusunda Hozat ve Pertek, batısında Erzincan ve Malatya, Güneyinde ise Elazığ ilçeleri bulunmaktadır. Pertek ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Pertek İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Pertek ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 11.065 nüfusa sahiptir.

Pertek Posta Kodu
Pertek Posta Kodu