İçeriğe geç

Pendik Posta Kodu

Pendik Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Pendik Posta Kodu Sorgulama

Pendik’te yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Pendik ilçesi Hakkında

Pendik ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz yirmi sekizinci en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan İstanbul’un ilçesi olan Pendik, İstanbul’un yerleşim yerlerinden biridir. Pendik İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 190 km2’dir. Rakımı ise 35 m olarak hesaplanmıştır. Pendik ilçesinin Kuzeyinde Şile, doğusunda Tuzla, batısında Sultanbeyli ve Kartal, Güneyinde ise Karaisalı ilçeleri bulunmaktadır. Pendik ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Pendik İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Pendik ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 726.481 nüfusa sahiptir.

Pendik Posta Kodu
Pendik Posta Kodu