İçeriğe geç

Pazarlar Mahalleleri

Pazarlar İlçesi

Pazarlar mahalleleri, Pazarlar ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz doksanıncı en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Kütahya’nın ilçesi olan Pazarlar, Kütahya’nın yerleşim yerlerinden biridir. Pazarlar İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 115 km2’dir. Pazarlar ilçesinin rakımı ise 925 m olarak hesaplanmıştır. Pazarlar ilçesinin Kuzeyinde Simav, doğusunda ve güneyinde Şaphane, batısında Manisa ilçeleri bulunmaktadır. Pazarlar ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Pazarlar İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Pazarlar ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 4.884 nüfusa sahiptir.

Pazarlar ilçesini coğrafi konumu ise 38° 59′ 42.7236” Kuzey ve 29° 7′ 26.0364” Doğu gps koordinatlarıdır.

Pazarlar Mahalleleri

Pazarlar ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Pazarlar ilçesinin 8 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Pazarlar mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Hoca Ahmet Yesevi mahallesi, Atatürtk mahallesi ve Turgut Özal mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Ayvalı mahallesi, Yakuplar Atatürk mahallesi ve Adnan Menderes mahalleleridir.

Pazarlar mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

PAZARLAR MAHALLELERİ

  1. Hoca Ahmet Yesevi Mah.
  2. Atatürk Mah.
  3. Turgut Özal Mah.
  4. Fatih Mah.
  5. Yakuplar Fatih Mah.
  6. Adnan Menderes Mah.
  7. Yakuplar Atatürk Mah.
  8. Ayvalı Mah.

Pazarlar Tarihi ve Gezilecek Yerler

Pazarlar mahalleleri Altın Kiraz Ve Vişne Festivali gibi yerler bulunmaktadır. Kütahya ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Pazarlar Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kütahya Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…