İçeriğe geç

Pazar Posta Kodu

Pazar Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Pazar Posta Kodu Sorgulama

Pazar’da yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Pazar ilçesi Hakkında

Pazar ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz otuzuncu en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Tokat’ın ilçesi olan Pazar, Tokat’ın yerleşim yerlerinden biridir. Pazar İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 188 km2’dir. Rakımı ise 576 m olarak hesaplanmıştır. Pazar ilçesinin Kuzeyinde Turhal, doğusunda Tokat Merkez, batısında Turhal, Güneyinde ise Artova ilçeleri bulunmaktadır. Pazar ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Pazar İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Pazar ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 13.209 nüfusa sahiptir.

Pazar Posta Kodu
Pazar Posta Kodu