İçeriğe geç

Payas Posta Kodu

Payas Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Payas Posta Kodu Sorgulama

Payas’ta yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Payas ilçesi Hakkında

Payas ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz on beşinci en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Hatay’ın ilçesi olan Payas, Hatay’ın yerleşim yerlerinden biridir. Payas İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 157 km2’dir. Rakımı ise 33 m olarak hesaplanmıştır. Payas ilinin Kuzeyinde Dörtyol, doğusunda ise Hassa, Güneyinde ise İskenderun ilçeleri bulunmaktadır. Payas ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Payas İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Payas ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 43.647 nüfusa sahiptir.

Payas Posta Kodu
Payas Posta Kodu