İçeriğe geç

Palandöken Mahalleleri

Palandöken İlçesi

Palandöken mahalleleri, Palandöken ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz sekseninci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Erzurum’un ilçesi olan Palandöken, Erzurum’un yerleşim yerlerinden biridir. Palandöken İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 667 km2’dir. Palandöken ilçesinin rakımı ise 1.898 m olarak hesaplanmıştır. Palandöken ilinin Kuzeyinde Yakutiye, doğusunda ise Pasinler, batısında Aşkale, Güneyinde ise Çat ve Tekman ilçeleri bulunmaktadır. Palandöken ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Palandöken İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Palandöken ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 173.268 nüfusa sahiptir.

Palandöken ilçesini coğrafi konumu ise 39° 54′ 19.7964” Kuzey ve 41° 15′ 56.9628” Doğu gps koordinatlarıdır.

Palandöken Mahalleleri

Palandöken ilçesinin 26 mahallesi bulunmaktadır. Palandöken ilçesinin 1 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Palandöken mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yunusemre mahallesi, Hüseyin Avni Ulaş mahallesi ve Adnan Menderes mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yıkılgan mahallesi, Hancığaz mahallesi ve Aziziye mahalleleridir.

palandöken mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

PALANDÖKEN  MAHALLELERİ

 1. Abdurrahman Gazi Mah.
 2. Adnan Menderes Mah.
 3. Ali Bezirgan Mah.
 4. Aziziye Mah.
 5. Börekli Mah.
 6. Çeperli Mah.
 7. Dereboğazı Mah.
 8. Güllü Mah.
 9. Güzelyurt Mah.
 10. Hancığaz Mah.
 11. Hüseyin Avni Ulaş Mah.
 12. Konaklı Mah.
 13. Kümbet Mah.
 14. Müftü Solakzade Mah.
 15. Nene Hatun Mah.
 16. Sığırlı Mah.
 17. Şehitler Mah.
 18. Taşlıgüney Mah.
 19. Tekkederesi Mah.
 20. Tepeköy Mah.
 21. Toparlak Mah.
 22. Uzun Ahmet Mah.
 23. Yağmurcuk Mah.
 24. Yıkılgan Mah.
 25. Yukarıyenice Mah.
 26. Yunusemre Mah.

Palandöken Tarihi ve Gezilecek Yerler

Palandöken mahalleleri, Palandöken Kayak Merkezi, Çifte Minareli Medrese, Doğu Anadolu Gözlemevi, Nene Hatun Tarihi Milli Parkı ve Abdurrahman Gazi Türbesi gibi yerler bulunmaktadır. Erzurum ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Palandöken Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Pasinler Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…