İçeriğe geç

Özvatan Mahalleleri

Özvatan İlçesi

Özvatan mahalleleri, Özvatan ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz elli yedinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Kayseri’nin ilçesi olan Özvatan, Kayseri’nin yerleşim yerlerinden biridir. Özvatan İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 371 km2’dir. Özvatan ilçesinin rakımı ise 1.357 m olarak hesaplanmıştır. Özvatan ilçesinin Kuzeyinde Sivas, doğusunda Pınarbaşı, batısında Sarıoğlan, Güneyinde ise Bünyan ilçeleri bulunmaktadır. Özvatan ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Özvatan İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Özvatan ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 3.891 nüfusa sahiptir.

Özvatan ilçesini coğrafi konumu ise 38° 43′ 13.7640” Kuzey ve 35° 28′ 57.3492” Doğu gps koordinatlarıdır.

Özvatan Mahalleleri

Özvatan ilçesinin 13 mahallesi bulunmaktadır. Özvatan ilçesinin 1 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Özvatan mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Küpeli mahallesi, Alparslan mahallesi ve Aşağı Boğaziçi mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Tuğlaşah mahallesi, Güney mahallesi ve Taşlık mahalleleridir.

Özvatan mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ÖZVATAN MAHALLELERİ

 1. Alparslan Mah.
 2. Aşağı Boğaziçi Mah.
 3. Bahçeli Evler Mah.
 4. Cumhuriyet Mah.
 5. Güney Mah.
 6. Kale Mah.
 7. Kavaklı Mah.
 8. Kermelik Mah.
 9. Küpeli Mah.
 10. Taşlık Mah.
 11. Tuğlaşah Mah.
 12. Yeni Mah.
 13. Yukarı Boğaziçi Mah.

Özvatan Tarihi ve Gezilecek Yerler

Özvatan mahalleleri, Çan Kulesi, Özvatan Şelalesi Ve Hırsanız Ve Zırha Kaleleri gibi yerler bulunmaktadır. Kayseri ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Özvatan Kaymakamlık resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Pınarbaşı Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…