İçeriğe geç

Ovacık Posta Kodu

Ovacık Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Ovacık Posta Kodu Sorgulama

Ovacık’ta yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Ovacık ilçesi Hakkında

Ovacık ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz doksan birinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Tunceli’nin ilçesi olan Ovacık, Tunceli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Ovacık İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.401 km2’dir. Rakımı ise 1.257 m olarak hesaplanmıştır. Ovacık ilçesinin Kuzeyinde Erzincan, doğusunda Pülümür ve Tunceli Merkez, batısında Erzincan, Güneyinde ise Hozat ve Tunceli Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Ovacık ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Ovacık İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Ovacık ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 6.533 nüfusa sahiptir.

Ovacık Posta Kodu
Ovacık Posta Kodu