İçeriğe geç

Ovacık Mahalleleri

Ovacık İlçesi

Ovacık mahalleleri, Ovacık ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz elli dokuzuncu en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Tunceli’nin ilçesi olan Ovacık, Tunceli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Ovacık İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.401 km2’dir. Ovacık ilçesinin rakımı ise 1.257 m olarak hesaplanmıştır. Ovacık ilçesinin Kuzeyinde Erzincan, doğusunda Pülümür ve Tunceli Merkez, batısında Erzincan, Güneyinde ise Hozat ve Tunceli Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Ovacık ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Ovacık İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Ovacık ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 3.905 nüfusa sahiptir.

Ovacık ilçesini coğrafi konumu ise 41° 4′ 23.7972” Kuzey ve 32° 55′ 3.0540” Doğu gps koordinatlarıdır.

Ovacık Mahalleleri

Ovacık ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Ovacık ilçesinin 42 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Ovacık mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Kandolar mahallesi, Pulur mahallesi ve 94 mahallesi mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Şabanlar mahallesi, Orta mahallesi ve Merkez mahalleleridir.

Ovacık mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

OVACIK MAHALLELERİ

  1. 94 Mahallesi Mah.
  2. Gümüşler Mahallesi
  3. Kandolar Mah.
  4. Karşı Mahallesi
  5. Merkez Mahallesi
  6. Orta Mahallesi
  7. Pulur Mah.
  8. Şabanlar Mahallesi

Ovacık Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ovacık mahalleleri, Adam Kurutma Kayası, Gözetleme Kulesi, Pürçükören Köyü, Gerdek Boğazı Kaya Mezarları Ve Taşoğlu Köyü Tarihi Camii gibi yerler bulunmaktadır. Karabük ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Ovacık Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Karabük Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…