İçeriğe geç

Osmaniye İlçeleri

Osmaniye İlçeleri, Osmaniye ilinin alan olarak Türkiye’nin yetmiş yedinci en büyük ilidir. Çukurova ilk çağlar zamanlarından beri Hitit, Pers, Roma gibi devletlere ev sahipliği yapmıştır. Coğrafi ve stratejik konumu itibarıyla yerleşime uygun olan Osmaniye, Doğu Anadolu’nun giriş kapısı konumundadır. Orta Doğu ülkeleri ile bağlantı sağlayan geçiş üzerindedir. İpek ticaret yolunun yakından geçmesi kentin değerli bir konuma yerleştirmiştir. Osmaniye ilinin ekonomisini tarım sektörü oluşturmaktadır. Diğer sektör kolları ise hayvancılık, ticaret, dokumacılık ve sanayi sektörleridir. Osmaniye ilinin 2019 TÜİK verisine göre 538.759 nüfusa sahip ilimizdir.

Osmaniye İlçeleri Nelerdir?

Osmaniye ilinin 7 ilçesi bulunmaktadır. Osmaniye ilçeleri alfabetik sırasıyla Osmaniye (il merkezi), Bahçe, Düziçi, Hasanbeyli, Kadirli, Sumbas ve Toprakkale ilçeleridir. Osmaniye merkez ilçesi Osmaniye Merkez ilçesi olarak geçmektedir. En kalabalık nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Merkez ve Kadirli ilçeleridir. En az nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Hasanbeyli ve Sumbas ilçeleridir.

osmaniye ilçe haritası

Diğer ilçeleri ve merkez ilçeleri aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

OSMANİYE İLÇELERİ

  • Bahçe
  • Düziçi
  • Hasanbeyli
  • Kadirli
  • Merkez
  • Sumbas
  • Toprakkale

Osmaniye İlçeleri, Osmaniye Hangi Bölgemizdedir?

Osmaniye Akdeniz bölgesinde bulunmaktadır. Kuzeyinde Kahramanmaraş, doğusunda Gaziantep ve Kilis, güneyinde Hatay, batısında ise Adana illeri bulunmaktandır. Osmaniye ilinin iklimi tipik Akdeniz iklimidir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı geçmektedir.

Osmaniye Nerede? Osmaniye’ye Nasıl Gidilir?

Osmaniye ilinin yüz ölçümü 3,215 km2’dir. Osmaniye coğrafi konumu ise 37° 4′ 28.6572” Kuzey ve 36° 14′ 47.0364” Doğu gps koordinatlarıdır.

Osmaniye’ye nasıl gidilir: Harita üzerinden mevcut konumuna tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Osmaniye Tarihi ve Gezilecek Yerler

Osmaniye ilçeleri, Osmaniye Kent Müzesi, Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi, Haruniye Kaplıcaları, Berke Barajı, Çiftmazı Tabiat Parkı, Karatepe Aslantaş Milli Parkı, Kırmıtlı Kuş Cenneti, Dumanlı Yaylası, Sabun Suyu Şelalesi, Karaçay Şelalesi ve Mesire Yeri, Osmaniye Masal Park gibi yerler bulunmaktadır. Kentin geçmiş ve günümüz kültürünü sergileyen müzeler, doğa harikaları olan kaplıcalar, tabiat parkları, şelalaer ve dağlarıyla kültür ve doğa turizmi için tercih edilebilir illerimiz arasındadır.

Osmaniye Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Adana ilçeleri sayfamız için buraya ulaşabilirsiniz…