İçeriğe geç

Ortaca Mahalleleri

Ortaca İlçesi

Ortaca mahalleleri, Ortaca ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz ellinci en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Muğla’nın ilçesi olan Ortaca, Muğla’nın yerleşim yerlerinden biridir. Ortaca İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 285 km2’dir. Ortaca ilçesinin rakımı ise 28 m olarak hesaplanmıştır. Ortaca ilçesinin Kuzeyinde Köyceğiz, doğusunda Dalaman ilçeleri bulunmaktadır. Ortaca ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Ortaca İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Ortaca ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 51.737 nüfusa sahiptir.

Ortaca ilçesini coğrafi konumu ise 36° 50′ 19.3992” Kuzey ve 28° 45′ 55.6884” Doğu gps koordinatlarıdır.

Ortaca Mahalleleri

Ortaca ilçesinin 27 mahallesi bulunmaktadır. Ortaca ilçesinin 16 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Ortaca mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Dalyan mahallesi, Cumhuriyet mahallesi ve Terzialiler mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Karadonlar mahallesi, Dereköy mahallesi ve Tepearası mahalleleridir.

Ortaca mahalleleri

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ORTACA MAHALLELERİ

 1. Akıncı Mah.
 2. Arıkbaşı Mah.
 3. Atatürk Mah.
 4. Bahçelievler Mah.
 5. Beşköprü Mah.
 6. Cumhuriyet Mah.
 7. Çaylı Mah.
 8. Dalaklı Mah.
 9. Dalyan Mah.
 10. Dereköy Mah.
 11. Dikmekavak Mah.
 12. Ekşiliyurt Mah.
 13. Eskiköy Mah.
 14. Fevziye Mah.
 15. Gökbel Mah.
 16. Gölbaşı Mah.
 17. Güzelyurt Mah.
 18. Karaburun Mah.
 19. Karadonlar Mah.
 20. Kemaliye Mah.
 21. Mergenli Mah.
 22. Okçular Mah.
 23. Sarıgerme Mah.
 24. Tepearası Mah.
 25. Terzialiler Mah.
 26. Yerbelen Mah.
 27. Yeşilyurt Mah.

Ortaca Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ortaca mahalleleri, İztuzu Plajı, Dalyan Kral Kaya Mezarları, Dalyan Gölü ve Kaunos Antik Kent Dalyan gibi yerler bulunmaktadır. Muğla ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Ortaca Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Seydikemer Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…