İçeriğe geç

Orta Posta Kodu

Orta Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Orta Posta Kodu Sorgulama

Orta’da yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde-mahalle-köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Orta ilçesi Hakkında

Orta ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz altmışıncı en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Çankırı’nın ilçesi olan Orta, Çankırı’nın yerleşim yerlerinden biridir. Orta İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 706 km2’dir. Rakımı ise 1.257 m olarak hesaplanmıştır. Orta ilinin Kuzeyinde Atkaracalar ve Kurşunlu, doğusunda ise Şabanözü, batısında Çerkeş, Güneyinde ise Ankara ilçeleri bulunmaktadır. Orta ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Orta İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Orta ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 11.450 nüfusa sahiptir.

Orta Posta Kodu
Orta Posta Kodu