İçeriğe geç

Ordu Nüfusu

Ordu Nüfusu Nedir?

Ordu nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 760.872’dir. Bu nüfusun 379.700 erkek nüfusu, 381.172 ise kadın nüfusu şeklindedir. Ordu ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Ordu Nüfus Dağılımı

Ordu ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Ordu Nüfusu

Please select a wpDataTable.
ordu yıllara göre nüfusu

Ordu ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında 2007 ve 2021 yılları arasında genel olarak artışlar yaşanmaktadır. Bu yıllar arasında erkek ve kadın nüfusunda değişiklikler olduğu görülmektedir.

Ordu İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre Ordu ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Altınordu, Ünye ve Fatsa ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Altınordu ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Kabadüz, Gülyalı ve Çamaş ilçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Kabadüz ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.
ordu nüfus artış hızı

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. 2013 ve 2021 yılları arasında nüfus artış hızı oranında genel olarak yükselmeler ve azalmalar yaşanmıştır.

Ordu Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Ordu ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (5.952 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Ordu Hakkında

Ordu ilinin alan olarak Türkiye’nin elli yedinci en büyük ilidir. Ordu ili MÖ 400 yılından halk arasında Bozukkale olarak bilinen bölgede ‘Kotyora’ adıyla kurulmuştur. Araştırmalar ve bazı kaynaklara göre; Ordu, Osmanlı arşivlerindeki belgelere göre Türkler tarafından kurulmuş bir bölgedir. Ordu ilinin ekonomik yapısını tarım sektörü oluşturmaktadır. Başlıca tarım ürünü olarak fındık, mısır, patates ve fasulye yetiştiriciliği görülmektedir. Çalışan nüfusun yarısından fazlası tarım ile uğraşmaktadır.