İçeriğe geç

Nurhak Mahalleleri

Nurhak İlçesi

Nurhak mahalleleri, Nurhak ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz birinci en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Kahramanmaraş’ın ilçesi olan Nurhak, Kahramanmaraş’ın yerleşim yerlerinden biridir. Nurhak İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.028 km2’dir. Nurhak ilçesinin rakımı ise 1.401 m olarak hesaplanmıştır. Nurhak ilçesinin Kuzeyinde Elbistan, doğusunda Adıyaman ve Malatya, batısında Ekinözü, Güneyinde ise Çağlayancerit ve Dulkadiroğlu ilçeleri bulunmaktadır. Nurhak ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Nurhak İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Nurhak ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 12.399 nüfusa sahiptir.

Nurhak ilçesini coğrafi konumu ise 37° 57′ 56.2788” Kuzey ve 37° 26′ 50.8020” Doğu gps koordinatlarıdır.

Nurhak Mahalleleri

Nurhak ilçesinin 15 mahallesi bulunmaktadır. Nurhak ilçesinin 9 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Nurhak mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Karaçar mahallesi, Kullar mahallesi ve Yeni mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Umutlu mahallesi, Biçin mahallesi ve Ağcaşar mahalleleridir.

Nurhak mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

NURHAK MAHALLELERİ

 1. Ağcaşar Mah.
 2. Alçiçek Değirmenkaya Mah.
 3. Barış Mah.
 4. Biçin Mah.
 5. Eskiköy Mah.
 6. Hüyük Mah.
 7. Karaçar Mah.
 8. Karşıyaka Mah.
 9. Kıyılar Mah.
 10. Kullar Mah.
 11. Pınarbaşı Mah.
 12. Seyitaliler Mah.
 13. Tatlar Mah.
 14. Umutlu Mah.
 15. Yeni Mah.

Nurhak Tarihi ve Gezilecek Yerler

Nurhak mahalleleri, Nurhak Kültür Şenlikleri Ve Nurhak Meslek Yüksek Okulu gibi yerler bulunmaktadır. Maraş ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Nurhak Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Onikişubat Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…