İçeriğe geç

Niğde Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Niğde ilinin alan kodu ise 388 şeklindedir. Niğde ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

388 Nerenin Alan Kodu?

Niğde İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 388 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Niğde Telefon Kodu, Niğde ili

Niğde ilinin alan olarak Türkiye’nin kırk beşinci en büyük ilidir. Niğde ilinin eski isminin “Nahita” veya “Nakita” olduğu düşünülmektedir. Bu isim ilk kez İbni Bidi’nin eserlerinde karşılaştırılmıştır. Nakida adı bazı zamanlarda Nekide olarak da kullanıldığı görülmüş, 14. yüzyılda aynı sözcük Arap harfleriyle Nîkde, daha sonra da nîkde olarak okunacak şeklinde yazılmıştır. Cumhuriyet döneminden sonra bu isim, Niğde’ye dönüştürülmüştür. Niğde ilinin ekonomik yapısını tarım sektörü oluşturmaktadır. Çalışan nüfusun yarısından fazlası tarım sektörü geçim kaynağıdır. Son yıllarda sanayi sektöründe gelişmeler görülmektedir. Niğde ilinin 2020 TÜİK verisine göre 362.071 nüfusa sahip ilimizdir. Niğde ilinde altı tane ilçe bulunmaktadır.

Niğde ilinin yüz ölçümü 7,400 km2’dir. Niğde coğrafi konumu ise 37° 58′ 11.1792” Kuzey ve 34° 40′ 35.7924” Doğu GPS koordinatlarıdır.

Niğde Alan Kodu
Niğde Alan Kodu

Niğde Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodlarına sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…