İçeriğe geç

Nevşehir Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Nevşehir ilinin alan kodu ise 384 şeklindedir. Nevşehir ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

384 Nerenin Alan Kodu?

Nevşehir İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 384 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Nevşehir Telefon Kodu, Nevşehir ili

Nevşehir ilinin alan olarak Türkiye’nin altmış ikinci en büyük ilidir. Nevşehir kenti, Orta Çağ ve Yeni Çağ’da, Seandos; Nissa ve Muşkara adıyla biliniyordu. Anadolu, Büyük Selçuklu Devleti’nin himayesindeyken eski ismi Nissa’nın yerinde Muşkara adında bir köy bulunmaktaydı. Muşkara kelime anlamı ise sağlam yapılı anlamı taşımaktaydı. Osmanlılar döneminde ise Muşkara yerine günümüzdeki Nevşehir ismi kullanılmaya başlandı.  Nevşehir ilinin ekonomik yapısını ağırlıklı olarak tarım sektörü oluşturmaktaydı. Tahıl, yumru ve sanayi ürünleri başlıca üretim kaynaklarındandır. Nevşehir ilinin 2020 TÜİK verisine göre 304.962 nüfusa sahip ilimizdir. Nevşehir ilinde sekiz tane ilçe bulunmaktadır.

Nevşehir ilinin yüz ölçümü 5,407 km2’dir. Nevşehir coğrafi konumu ise 38° 37′ 28.9020” Kuzey ve 34° 42′ 50.9364” Doğu gps koordinatlarıdır.

Nevşehir Alan Kodu
Nevşehir Alan Kodu

Nevşehir Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodlarına sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…