İçeriğe geç

Muş İlçeleri

Muş İlçeleri, Muş ilinin alan olarak Türkiye’nin otuz dokuzuncu en büyük ilidir. Asur geçmiş belgelerine göre Muş yöresi MÖ 13. yüzyıllarında Urartulara bağlı Nairi ülkesinin sınırlarına aitti. Diğer kaynaklarda Taron adıyla geçen yöre sırasıyla İskit, Med, Pers, Makedon, Selevkos, Roma, Part, Arsakes ve Bizans gibi devletlerin hükmü altındaydı. Muş ilinin ekonomik yapısını tarım ve hayvancılık sektörleri oluşturmaktadır. Tarım ve hayvancılığa dayalı sanayi sektörleri yani birtakım fabrikalar da bulunmaktadır. Muş ilinin 2021 TÜİK verisine göre 405.228 nüfusa sahip ilimizdir.

Muş İlçeleri Nelerdir?

Muş ilinin 6 ilçesi bulunmaktadır. Muş ilçeleri alfabetik Bulanık, Hasköy, Korkut, Malazgirt, Muş Merkez, Varto ilçelerdir. Muş merkez ilçesi Muş Merkez ilçesi olarak geçmektedir. En kalabalık nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Merkez ve Bulanık ilçeleridir. En az nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Korkut ve Hasköy ilçeleridir.

muş ilçe haritası

Diğer ilçeleri ve merkez ilçeleri aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

MUŞ İLÇELERİ

  • Bulanık
  • Hasköy
  • Korkut
  • Malazgirt
  • Muş Merkez
  • Varto

Muş İlçeleri, Muş Hangi Bölgemizdedir?

Muş Doğu Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Kuzeyinde Erzurum, doğusunda Ağrı ve Van illeri, güneyinde Bitlis ve Batman illeri, batısında ise Bingöl illeri bulunmaktadır. Muş ilinde sert karasal iklimi seyretmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık en yüksek 37 derece, en düşük sıcaklık ise -29 derecedir. Kışın kar yağışları görülmektedir.

Muş Nerede? Muş’a Nasıl Gidilir?

Muş ilinin yüz ölçümü 8,090 km2’dir. Muş coğrafi konumu ise 38° 44′ 4.4232” Kuzey ve 41° 29′ 27.7404” Doğu gps koordinatlarıdır.

Muş’a nasıl gidilir: Harita üzerinden mevcut konumuna tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Muş Tarihi ve Gezilecek Yerler

Muş ilçeleri, Bingöl Dağları, Hamurpet Gölü – (Akdoğan Gölü), Kaz Gölü, Muş Ovası, Bulanık Ovası, Murat Vadisi, Güzeldağ Kayak Merkezi, Kale Parkı, Murat Irmağı gibi yerler bulunmaktadır. Birçok insanın harita üzerinde nerede olduğuna dair duraksama olsa da ağırlıklı olarak doğa harikalarıyla dolu vadiler, göller, kayak merkezleri ve dağları gibi doğa turizmi için tercih edilebilir illerimizdendir.

Muş Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…