Merzifon Posta Kodu

Merzifon Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Merzifon Posta Kodu Sorgulama

Merzifon’da yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde-mahalle-köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Merzifon ilçesi Hakkında

Karadeniz bölgesinde yer alan Amasya’nın ilçesi olan Merzifon, Amasya’nın yerleşim yerlerinden biridir. İlçe alan olarak Türkiye’nin üç yüz altmış ikinci en büyük ilçesidir. Merzifon İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 888 km2’dir. Rakımı ise 746 m olarak hesaplanmıştır. Merzifon ilinin Kuzeyinde Samsun, doğusunda ise Suluova, batısında Gümüşhacıköy, Güneyinde ise Amasya merkez ilçeleri bulunmaktadır. Merzifon ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Merzifon İlçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Merzifon ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 73.849 nüfusa sahiptir.

Merzifon Posta Kodu
Merzifon Posta Kodu