İçeriğe geç

Malatya Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Malatya ilinin alan kodu ise 422 şeklindedir. Malatya ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

422 Nerenin Alan Kodu?

Malatya İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 422 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Malatya Telefon Kodu, Malatya ili

Malatya ilçeleri, Malatya ilinin alan olarak Türkiye’nin yirmi birinci en büyük illerimizdendir. Malatya tarihi ve arkeolojisine ışık tutan Levent Vadisi kanyonu 65 milyon yıl öncesine dayanan kaya oluşumları 28 km uzunluğunda kaya formasyonlarından oluştuğunu görülmektedir. 2007 yılında bölgedeki tarih öncesi kalıntıları ve yapılan yüzeysel araştırmalarda, Malatya Paleolitik Çağı’ndan Tunç çağına kadar yerleşim kalıntıları olduğunu düşünülmektedir. Malatya ilinin ekonomisini tarım ve tarıma dayalı sanayi sektörleri oluşturmaktadır. Hayvancılık, balıkçılık, ormancılık ve avcılık sektörleri de görülmektedir. Malatya ilinin 2020 TÜİK verisine göre 806.156 nüfusa sahip ilimizdir. Malatya ilinde on üç tane ilçe bulunmaktadır.

Malatya ilinin yüz ölçümü 12,146 km2’dir. Malatya ilinin coğrafi konumu ise 38° 21′ 19.3032” Kuzey ve 38° 20′ 0.6972” Doğu gps koordinatlarıdır.

Malatya Alan Kodu
Malatya Alan Kodu

Malatya Büyükşehir Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodlarına sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…