İçeriğe geç

Kulp Yol Tarifi

Diyarbakır Kulp yol tarifi; yazımızda öncelikle Kulp şehrimize ait kısa bilgiler mevcut olup ardından, Kulp’a nasıl gidilir? Kulp yol tarifi? Kulp yol haritası? Kulp İlçeleri Yol Güzergahı? Sorularına yanıt vereceğiz.

Kulp İlçesi Hakkında

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Diyarbakır’ın ilçesi olan Kulp, Diyarbakır’ın yerleşim yerlerinden biridir. Kulp İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.560 km2’dir. Kulp ilçesinin rakımı ise 1.015 m olarak hesaplanmıştır. Kulp ilinin Kuzeyinde Bingöl, doğusunda ise Muş, batısında Lice, Güneyinde ise Silvan ilçeleri bulunmaktadır. Kulp ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kulp İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kulp ilçesi 2019 yılı TÜİK verilerine göre 35.357 nüfusa sahiptir.

Kulp İlçesi hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Kulp Yol Tarifi

Bulunduğunuz konumdan Kulp’a yol tarifi oluşturmak için tıklayınız.

Kulp Yol Haritası

Harita sayesinde konuma tıklayıp yol tarifi butonuna tekrar tıkladığınızda bulunduğunuz konumdan veya seçeceğiniz başka bir konumdan Kulp’a yol güzergahı oluşturabilirsiniz.  

Kulp’a Nasıl Gidilir? Kulp Yol Tarifi

Kulp’a kara yolu, hava yolu ya da demir yolunu tercih ederek gidebilirsiniz. Karayolu ile özel aracınız veya kara yolu toplu taşıma araçları ile Kulp’a gelebilirsiniz. Kulp karayolu ile Diyarbakır şehir merkezine 140 km, İstanbul’a yaklaşık 1.416 km, Ankara’ya yaklaşık 972 km, İzmir’den ise yaklaşık 1.555 km uzaklıktadır. Hava yolunu tercih edecek olursanız, bulunduğunuz şehrin havalimanından Diyarbakır Şehir Merkezinde yer alan Diyarbakır Havalimanı’na gidebilirsiniz. Diyarbakır Havaalanından özel araçla ve ya toplu taşıma araçlarıyla Kulp ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz. Demir yolu ile ulaşımı tercih edecek olursanız TCDD seferleri sayesinde Diyarbakır’a demiryolu üzerinden ulaşabilirsiniz. Diyarbakır demiryolu istasyonlarından yine özel araçla ve ya toplu taşıma araçlarıyla Kulp ilçesine ulaşım sağlamanız mümkün olmaktadır.