İçeriğe geç

Koyulhisar Mahalleleri

Koyulhisar İlçesi

Koyulhisar mahalleleri, Koyulhisar ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz elli yedinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Sivas’ın ilçesi olan Koyulhisar, Sivas’ın yerleşim yerlerinden biridir. Koyulhisar İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 891 km2’dir. Koyulhisar ilçesinin rakımı ise 947 m olarak hesaplanmıştır. Koyulhisar ilçesinin Kuzeyinde Ordu, doğusunda Giresun ve Suşehri, batısında Doğanşar ve Tokat, Güneyinde ise Zara ilçeleri bulunmaktadır. Koyulhisar ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Koyulhisar İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Koyulhisar ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 12.637 nüfusa sahiptir.

Koyulhisar ilçesini coğrafi konumu ise 40° 18′ 5.5332” Kuzey ve 37° 49′ 55.8624” Doğu gps koordinatlarıdır.

Koyulhisar Mahalleleri

Koyulhisar ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Koyulhisar ilçesinin 45 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Koyulhisar mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Camikebir mahallesi, Tuğladağı mahallesi ve Yukarıkale mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Şeyhler mahallesi, Aşağıkale mahallesi ve Subaşı mahalleleridir.

Koyulhisar Mahalleleri
Koyulhisar Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KOYULHİSAR MAHALLELERİ

  • Aşağıkale Mah.
  • Camiikebir Mah.
  • Orta Mah.
  • Subaşı Mah.
  • Şeyhler Mah.
  • Tuğladağı Mah.
  • Yukarıkale Mah.

Koyulhisar Tarihi ve Gezilecek Yerler

Koyulhisar mahalleleri, Koyulhisar Kültür Ve Sanat Festivali, Duman Baba Etkinlikleri, Tarihi Anıt Çeşme, Koyulhisar Şehitlik, Alemdar Camii Ve Yukarı Kale-Kale-İ Bala gibi yerler bulunmaktadır. Sivas ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Koyulhisar Tarihi ve Gezilecek Yerler

Koyulhisar Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Sivas Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…