İçeriğe geç

Korkut Mahalleleri

Korkut İlçesi

Korkut mahalleleri, Korkut ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz yirmi dördüncü en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Muş’un ilçesi olan Korkut, Muş’un yerleşim yerlerinden biridir. Korkut İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 775 km2’dir. Korkut ilçesinin rakımı ise 1.315 m olarak hesaplanmıştır. Korkut ilçesinin Kuzeyinde Bulanık, doğusunda Bitlis, batısında Muş Merkez, Güneyinde ise Hasköy ilçeleri bulunmaktadır. Korkut ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Korkut İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Korkut ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 24.957 nüfusa sahiptir.

Korkut ilçesini coğrafi konumu ise 38° 44′ 18.9096” Kuzey ve 41° 47′ 8.9808” Doğu gps koordinatlarıdır.

Korkut Mahalleleri

Korkut ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Korkut ilçesinin 28 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Korkut mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Bahçelievler mahallesi, Şehitler mahallesi ve Bahçelievler mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Aydınlar mahallesi, Kültür mahallesi ve Merkez mahalleleridir.

Korkut Mahalleleri
Korkut Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KORKUT MAHALLELERİ

  • Aydınlar Mah.
  • Bahçelievler Mah.
  • Bahçelievler Mah.
  • Kültür Mah.
  • Merkez Mah.
  • Şehitler Mah.
  • Yeni Mah.

Korkut Tarihi ve Gezilecek Yerler

Korkut mahalleleri, Konakdüzü Köyü gibi yerler bulunmaktadır. Muş ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Korkut Tarihi ve Gezilecek Yerler

Korkut Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Malazgirt Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…