İçeriğe geç

Köprübaşı Mahalleleri

Köprübaşı İlçesi

Köprübaşı mahalleleri, Köprübaşı ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz yirmi dokuzuncu en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Trabzon’un ilçesi olan Köprübaşı, Trabzon’un yerleşim yerlerinden biridir. Köprübaşı İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 189 km2’dir. Köprübaşı ilçesinin rakımı ise 307 m olarak hesaplanmıştır. Köprübaşı ilçesinin Kuzeyinde ve batısında Sürmene, doğusunda Dernekpazarı ve Çaykara, Güneyinde ise Gümüşhane ilçeleri bulunmaktadır. Köprübaşı ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Köprübaşı İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Köprübaşı ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 4.652 nüfusa sahiptir.

Köprübaşı ilçesini coğrafi konumu ise 40° 48′ 30.4164” Kuzey ve 40° 7′ 24.5352” Doğu gps koordinatlarıdır.

Köprübaşı Mahalleleri

Köprübaşı ilçesinin 9 mahallesi bulunmaktadır. Köprübaşı ilçesinin 11 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Köprübaşı mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Beşköy mahallesi, Fidanlı mahallesi ve Gündoğan mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Arpalı mahallesi, Güneşli mahallesi ve Akpınar mahalleleridir. Trabzon ili büyükşehir olduğundan bütün yerleşimler mahalle olarak tanımlanmaktadır.

Köprübaşı Mahalleleri
Köprübaşı Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KÖPRÜBAŞI MAHALLELERİ

  • Akpınar Mah.
  • Arpalı Mah.
  • Beşköy Mah.
  • Çifteköprü Mah.
  • Fidanlı Mah.
  • Gündoğan Mah.
  • Güneşli Mah.
  • Pınarbaşı Mah.
  • Yağmurlu Mah.

Köprübaşı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Köprübaşı mahalleleri, Harmantepe Yaylası Ve Kahvedüzü gibi yerler bulunmaktadır. Trabzon ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Köprübaşı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Köprübaşı Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Hayrat Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…