İçeriğe geç

Konya Nüfusu

Konya Nüfusu Nedir?

Konya nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 2.277.017’dir. Bu nüfusun 1.131.923 erkek nüfusu, 1.145.094 ise kadın nüfusu şeklindedir. Konya ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Konya Nüfus Dağılımı

Konya ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Konya Nüfusu

Please select a wpDataTable.
konya yıllara göre nüfusu

Konya ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında 2007 ve 2021 yılları arasında artışlar yaşanmaktadır. Bu yıllar arasında kadın nüfusunun daha fazla olduğu görülmektedir.

Konya İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre Konya ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Selçuklu, Karatay ve Meram ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Selçuklu ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Yalıhüyük, Halkapınar ve Derbent ilçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Yalıhüyük ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.
konya nüfus artış hızı

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. 2007 ve 2021 yılına kadar nüfus artış hızı oranında genel olarak artışlar ve düşüşler yaşanmıştır.

Konya Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Konya ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (41.001 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Konya Hakkında

Konya ili alan olarak Türkiye’nin birinci en büyük ilidir. Konya, Türkiye’nin en eski insan yerleşimi kurulmuş illerinden biridir. Araştırmalara göre Konya’da yerleşimin Tarih öncesi çağdan başladığı düşünülmekte ve görülmektedir. En eski ve en gelişmiş Neolitik devir yerleşim merkezi olan Çatalhöyük bulunmaktadır. Konya ilinin ekonomik yapısını tarım sektörü özellikle buğday tarımı oluşturmaktadır. Hayvancılık ve avcılık gibi sektörlerde görülmektedir.