İçeriğe geç

Kocaköy Posta Kodu

Kocaköy Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Kocaköy Posta Kodu Sorgulama

Kocaköy’da yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Kocaköy ilçesi Hakkında

Kocaköy ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz seksen birinci büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Diyarbakır’ın ilçesi olan Kocaköy, Diyarbakır’ın yerleşim yerlerinden biridir. Kocaköy İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 248 km2’dir. Rakımı ise 969 m olarak hesaplanmıştır. Kocaköy ilinin Kuzeyinde Lice ve Hani, doğusunda ise Hazro, batısında ve Güneyinde ise Sur ilçeleri bulunmaktadır. Kocaköy ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kocaköy İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kocaköy ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 15.974 nüfusa sahiptir.

Kocaköy Posta Kodu
Kocaköy Posta Kodu