İçeriğe geç

Kocaköy Mahalleleri

Kocaköy İlçesi

Kocaköy mahalleleri, Kocaköy ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz seksen birinci büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Diyarbakır’ın ilçesi olan Kocaköy, Diyarbakır’ın yerleşim yerlerinden biridir. Kocaköy İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 248 km2’dir. Kocaköy ilçesinin rakımı ise 969 m olarak hesaplanmıştır. Kocaköy ilinin Kuzeyinde Lice ve Hani, doğusunda ise Hazro, batısında ve Güneyinde ise Sur ilçeleri bulunmaktadır. Kocaköy ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kocaköy İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kocaköy ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 15.974 nüfusa sahiptir.

Kocaköy ilçesini coğrafi konumu ise 38° 17′ 30.5556” Kuzey ve 40° 30′ 19.8720” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kocaköy Mahalleleri

Kocaköy ilçesinin 22 mahallesi bulunmaktadır. Kocaköy ilçesinin 10 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Kocaköy mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Kayamahallesi, Çaytepe mahallesi ve Yazıköy mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Hacı Reşit mahallesi, Eyüpler mahallesi ve Şerifoğulları mahalleleridir. Kocaköy ilçesi nüfus büyüklüğünü kentsel yerleşimi oluşturmaktadır. Diğer kısmını kırsal yerleşim oluşturmaktadır.

kocaköy mahalle haritası
Kocaköy Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KOCAKÖY MAHALLELERİ

 1. Ambar Mah.
 2. Arkbaşı Mah.
 3. Boyunlu Mah.
 4. Bozbağlar Mah.
 5. Bozyer Mah.
 6. Çakmaklı Mah.
 7. Çayırlı Mah.
 8. Çaytepe Mah.
 9. Eyüpler Mah.
 10. Gökçen Mah.
 11. Gözebaşı Mah.
 12. Günalan Mah.
 13. Hacı Reşit Mah.
 14. Kaya Mah.
 15. Kokulupınar Mah.
 16. Suçıktı Mah.
 17. Şaklat Mah.
 18. Şerifoğulları Mah.
 19. Şeyh Şerafettin Mah.
 20. Tepecik Mah.
 21. Yazıköy Mah.
 22. Yenişehir Mah.

Kocaköy Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kocaköy mahalleleri, Ulu Cami, Şeyh Şerafeddin Türbesi Ve Kocaköy Harabeleri gibi yerler bulunmaktadır. Diyarbakır ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Kocaköy Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kocaköy Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kayapınar Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…