İçeriğe geç

Kocaeli Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Kocaeli ilinin alan kodu ise 262 şeklindedir. Kocaeli ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

262 Nerenin Alan Kodu?

Kocaeli İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 262 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Kocaeli Telefon Kodu, Kocaeli ili

Kocaeli ilçeleri, Kocaeli ili alan olarak Türkiye’nin onuncu en büyük ilidir. Kocaeli, ilk çağlarda Bitinya adı verilen yerleşkede bulunmaktadıydı. Megara ve Atinalılar körfezde bugün Başiskele ilçesinin bulunduğu yerleşimde M.Ö. 712 yılında Astakus adlı bir kent kurulmuş, daha sonra Skylax kenti ve körfezi Olbia olarak bir çok işlev ve yerleşimler olarak anılmıştı. Kocaeli ilinin ekonomik yapısını sanayi sektörü oluşturmaktadır. İstanbul’a yakınlığından ikinci bir sanayi merkezi olmaktadır. Tarım sektörü ilin toprağı bakımından müsaittir ve uygulanan bir sektördür. Buğday, yulaf, mısır gibi başlıca ürünler yetişmektedir. Kocaeli ilinin 2020 TÜİK verisine göre 1.997.262 nüfusa sahip ilçesidir. Kocaeli ilinde on ikinci tane ilçe bulunmaktadır.

Kocaeli ilinin yüz ölçümü 3,623 km2’dir. Kocaeli coğrafi konumu ise 40° 51′ 11.7756” Kuzey ve 29° 52′ 53.4684” Doğu GPS koordinatlarıdır.

Kocaeli Alan Kodu
Kocaeli Alan Kodu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodları sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…