İçeriğe geç

Kırşehir Nüfusu

Kırşehir Nüfusu Nedir?

Kırşehir nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 242.944’dir. Bu nüfusun 120.301 erkek nüfusu, 122.643 ise kadın nüfusu şeklindedir. Kırşehir ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Kırşehir Nüfus Dağılımı

Kırşehir ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Kırşehir Nüfusu

Please select a wpDataTable.
kırşehir yıllara göre nüfusu
kırşehir yıllara göre nüfusu grafik

Kırşehir ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında 2007 ve 2021 yılları arasında artışlar yaşanmaktadır. Bu yıllar arasında kadın nüfusunun daha fazla olduğu görülmektedir.

Kırşehir İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre Kırşehir ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Merkez, Kaman ve Mucur ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Merkez ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Akçakent, Boztepe ve Akpınar ilçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Akçakent ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.
kırşehir nüfus artış hızı

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. 2007 ve 2018 yılına kadar nüfus artış hızı oranında sürekli bir artış yaşanmışken, bundan sonraki yıllarda düşüşler yaşanmaktadır.

Kırşehir Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Kırşehir ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (6.544 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Kırşehir Hakkında

Kırşehir ili alan olarak Türkiye’nin elli ikinci en büyük ilidir. 1867 yılında bucak, 1869 yılında ilçe ve Avanos, Keskin ve Mecidiye (Çiçekdağı) ilçeleri Kırşehir’e dahil olmuştur. 20 Temmuz 1954 tarih ve 6429 sayılı kanun, Nevşehir’i il, Kırşehir’i de ona bağlı bir ilçe haline getirmiştir. 1924 yılında il olan Kırşehir’e Avanos, Çiçekdağı, Hacıbektaş, Mucur ilçeleri bağlanmıştır. Kırşehir ilinin ekonomik yapısını tarım sektörü oluşturmaktadır. Sanayi sektörü bakımından en az gelişmiş illerimizdendir.