İçeriğe geç

Kırşehir Merkez Mahalleleri

Kırşehir Merkez İlçesi

Kırşehir Merkez mahalleleri, Kırşehir Merkez ilçesi alan olarak Türkiye’nin kırkıncı en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Kırşehir’in ilçesi olan Kırşehir Merkez, Kırşehir’in yerleşim yerlerinden biridir. Kırşehir Merkez İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.719 km2’dir. Kırşehir Merkez ilçesinin rakımı ise 991  m olarak hesaplanmıştır. Kırşehir Merkez ilçesinin Kuzeyinde Çiçekdağı ve Akçakent, doğusunda ise Boztepe ve Mucur, batısında Kırşehir Merkez ve Kaman, Güneyinde ise Aksaray ilçeleri bulunmaktadır. Kırşehir Merkez ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kırşehir Merkez İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kırşehir Merkez ilçesi 2019 yılı TÜİK verilerine göre 157.635 nüfusa sahiptir.

Kırşehir Merkez Mahalleleri

Kırşehir Merkez ilçesinin 21 mahallesi bulunmaktadır. Kırşehir Merkez ilçesinin 44 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Kırşehir Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yenice mahallesi, Medrese mahallesi ve Aşıkpaşa mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Karşıyaka mahallesi, Helvacılar mahallesi ve Saraylar mahalleleridir. İlçenin nüfus büyüklüğünü kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır.

Kırşehir merkez mahalle haritası
Kırşehir merkez mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KIRŞEHİR MERKEZ MAHALLELERİ

 1. Ahievran Mah.
 2. Aşıkpaşa Mah.
 3. Bağbaşı Mah.
 4. Bahçelievler Mah.
 5. Çukurçayır Mah.
 6. Gölhisar Mah.
 7. Güldiken Mah.
 8. Helvacılar Mah.
 9. Karşıyaka Mah.
 10. Kayabaşı Mah.
 11. Kervansaray Mah.
 12. Kındam Mah.
 13. Kışlapınar Mah.
 14. Kızılca Mah.
 15. Kuşdilli Mah.
 16. Medrese Mah.
 17. Nasuhdede Mah.
 18. Örcün Mah.
 19. Saraylar Mah.
 20. Yeni Mah.
 21. Yenice Mah.

Kırşehir Merkez Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kırşehir Merkez mahalleleri, Cacabey Medresesi, Ahi Evran-ı Veli Külliyesi ve Cacabey Cami gibi yerler bulunmaktadır. Kırşehir ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Kırşehir Merkez Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kırşehir Merkez Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kaman Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…