İçeriğe geç

Kırıkkale Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Kırıkkale ilinin alan kodu ise 318 şeklindedir. Kırıkkale ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

318 Nerenin Alan Kodu?

Kırıkkale İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 318 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Kırıkkale Telefon Kodu, Kırıkkale ili

Kırıkkale İlçeleri, Kırıkkale ilinin alan olarak Türkiye’nin altmış dokuzuncu en büyük ilidir. Kırıkkale’nin ismini, şehrin 3 km. Kuzeyindeki Kırıkköyü ile kendin merkezindeki Kaletepe’nin kısaltılarak birleştirilmesinden ortaya çıktığı söylenir. Bölgenin ismi Osmanlı belgelerinde, şimdiki haliyle Kırıkkal’a şeklinde geçmektedir. Kırıkkale ilinin ekonomik yapısını tarım ve sanayi sektörleri oluşturmaktadır. Buğday, arpa ve şeker pancarı gibi başlıca tarım ürünleridir. Kırıkkale ilinin 2020 TÜİK verisine göre 278.703 nüfusa sahip ilimizdir. Kırıkkale ilinde dokuz tane ilçe bulunmaktadır.

Kırıkkale ilinin yüz ölçümü 4,575 km2’dir. Kırıkkale coğrafi konumu ise 39° 50′ 23.2188” Kuzey ve 33° 30′ 31.9572” Doğu GPS koordinatlarıdır.

Kırıkkale Alan Kodu
Kırıkkale Alan Kodu

Kırıkkale Büyükşehir Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodlarına sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…