İçeriğe geç

Kilis Nüfusu

Kilis Nüfusu Nedir?

Kilis nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 145.826’dir. Bu nüfusun 73.803 erkek nüfusu, 72.023 ise kadın nüfusu şeklindedir. Kilis ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Kilis Nüfus Dağılımı

Kilis ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Kilis Nüfusu

Please select a wpDataTable.
kilis yıllara göre nüfusu

Kilis ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında 2007 ve 2021 yılları arasında artışlar yaşanmaktadır. Bu yıllar arasında genel olarak erkek nüfusunun daha fazla olduğu görülmektedir.

Kilis İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre Kilis ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Merkez ve Musabeyli ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Merkez ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Polateli ve Elbeyli ilçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Polateli ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.
kilis nüfus artış hızı

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. 2007 ve 2021 yılları arasında nüfus artış hızı oranlarında ani yükselmeler ve alçalmalar yaşanmıştır. 2020 yılından sonra bu oran nüfus artışıyla doğru orantılı olarak artmaktadır.

Kilis Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Kilis ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (1.444 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Kilis Hakkında

Kilis ili alan olarak Türkiye’nin sekseninci ilidir. Kilis, konumu itibariyle bir geçiş kuşağında yer alan, tarihi M.Ö. 1700 yıllarına dayanan Hititlerin önemli yerleşimlerinden biriydi. Dünyadaki tek bulunan Hititler’in heykel atölyesi Kilis ilimizde yer almaktadır. Şehir, 639 yılında Roma için önemi büyük olan Ravanda Kalesi ile birlikte, Hz. Ömer döneminde alınarak İslam coğrafyasına dahil olmuştur. Kilis ilinin ekonomik yapısını tarıma dayalı sanayi, tarım ve hayvancılık sektörleri oluşturmaktadır. Zeytin, üzüm ve buğday gibi başlıca yetiştirilen ürünleri bulunmaktadır.

kilis nüfusu