İçeriğe geç

Kilis Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Kilis ilinin alan kodu ise 348 şeklindedir. Kilis ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

348 Nerenin Alan Kodu?

Kilis İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 348 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Kilis Telefon Kodu, Kilis ili

Kilis ilçeleri, Kilis ili alan olarak Türkiye’nin sekseninci ilidir. Kilis, konumu itibariyle bir geçiş kuşağında yer alan, tarihi M.Ö. 1700 yıllarına dayanan Hititlerin önemli yerleşimlerinden biriydi. Dünyadaki tek bulunan Hititler’in heykel atölyesi Kilis ilimizde yer almaktadır. Şehir, 639 yılında Roma için önemi büyük olan Ravanda Kalesi ile birlikte, Hz. Ömer döneminde alınarak İslam coğrafyasına dahil olmuştur. Kilis ilinin ekonomik yapısını tarıma dayalı sanayi, tarım ve hayvancılık sektörleri oluşturmaktadır. Zeytin, üzüm ve buğday gibi başlıca yetiştirilen ürünleri bulunmaktadır. Kilis ilinin 2020 TÜİK verisine göre 142.792 nüfusa sahip ilimizdir. Kilis ilinde dört tane ilçe bulunmaktadır.

Kilis ilinin yüz ölçümü 1,444 km2 Kilis coğrafi konumu ise 36° 42′ 59.3136” Kuzey ve 37° 6′ 52.7832” Doğu GPS koordinatlarıdır.

Kilis Alan Kodu
Kilis Alan Kodu

Kilis Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodlarına sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…