İçeriğe geç

Kazımkarabekir Mahalleleri

Kazımkarabekir İlçesi

Kazımkarabekir mahalleleri, Kazımkarabekir ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz otuz dördüncü en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Karaman’ın ilçesi olan Kazımkarabekir, Karaman’ın yerleşim yerlerinden biridir. Kazımkarabekir İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 423 km2’dir. Kazımkarabekir ilçesinin rakımı ise 1.052 m olarak hesaplanmıştır. Kazımkarabekir ilçesinin Kuzeyinde Konya, doğusunda ve Güneyinde Karaman Merkez, batısında Konya ilçeleri bulunmaktadır. Kazımkarabekir ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kazımkarabekir İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kazımkarabekir ilçesi 2019 yılı TÜİK verilerine göre 4.328 nüfusa sahiptir.

Kazımkarabekir ilçesini coğrafi konumu ise 37° 13′ 38.3448” Kuzey ve 32° 57′ 32.3172” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kazımkarabekir Mahalleleri

Kazımkarabekir ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Kazımkarabekir ilçesinin 13 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Kazımkarabekir mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Oba mahallesi, Emsalhayat mahallesi ve Pazar mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Subaşı mahallesi, Selçuk mahallesi ve Boyacı mahalleleridir.

kazımkarabekir mahalleri

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KAZIMKARABEKİR MAHALLELERİ

  1. Boyacı Mah.
  2. Eminettin Mah.
  3. Emsalhayat Mah.
  4. Oba Mah.
  5. Pazar Mah.
  6. Selçuklu Mah.
  7. Subaşı Mah.
  8. Timsal Mah.

Kazımkarabekir Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kazımkarabekir mahalleleri, Kazımkarabekir Büyük Cami, Eminettin Cami, Ulu Cami, Gaferiyat Kalesi ve İlisra Ulu Cami gibi yerler bulunmaktadır. Karaman ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.