İçeriğe geç

Kayapınar Posta Kodu

Kayapınar Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Kayapınar Posta Kodu Sorgulama

Kayapınar’da yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Kayapınar ilçesi Hakkında

Kayapınar ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz seksen dördüncü büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Diyarbakır’ın ilçesi olan Kayapınar, Diyarbakır’ın yerleşim yerlerinden biridir. Kayapınar İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 480 km2’dir. Rakımı ise 747 m olarak hesaplanmıştır. Kayapınar ilinin Kuzeyinde Eğil, doğusunda ise Yenişehir, batısında Ergani, Güneyinde ise Bağlar ilçeleri bulunmaktadır. Kayapınar ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kayapınar İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kayapınar ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 400.905 nüfusa sahiptir.

Kayapınar Posta Kodu
Kayapınar Posta Kodu