İçeriğe geç

Kavaklıdere Mahalleleri

Kavaklıdere İlçesi

Kavaklıdere mahalleleri, Kavaklıdere ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz doksanıncı en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Muğla’nın ilçesi olan Kavaklıdere, Muğla’nın yerleşim yerlerinden biridir. Kavaklıdere İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 302 km2’dir. Kavaklıdere ilçesinin rakımı ise 877 m olarak hesaplanmıştır. Kavaklıdere ilçesinin Kuzeyinde Aydın, doğusunda Menteşe, batısında Yatağan ilçeleri bulunmaktadır. Kavaklıdere ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kavaklıdere İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kavaklıdere ilçesi 2019 yılı TÜİK verilerine göre 10.792 nüfusa sahiptir.

Kavaklıdere ilçesini coğrafi konumu ise 37° 2′ 3.8724” Kuzey ve 27° 25′ 49.9440” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kavaklıdere Mahalleleri

Kavaklıdere ilçesinin 15 mahallesi bulunmaktadır. Kavaklıdere ilçesinin 17 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Kavaklıdere mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Çırkan mahallesi, Bitez mahallesi ve Akçaalan mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Gökpınar mahallesi, Tepecik mahallesi ve Kemer mahalleleridir.

kavaklıdere mahalleleri

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KAVAKLIDERE MAHALLELERİ

 1. Bakırcılar Mah.
 2. Cumhuriyet Mah.
 3. Çamlıbel Mah.
 4. Çamlıyurt Mah.
 5. Çatak Mah.
 6. Çavdır Mah.
 7. Çayboyu Mah.
 8. Derebağ Mah.
 9. Kurucuova Mah.
 10. Menteşe Mah.
 11. Nebiler Mah.
 12. Ortaköy Mah.
 13. Salkım Mah.
 14. Yeni Mah.
 15. Yeşilköy Mah.

Kavaklıdere Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kavaklıdere mahalleleri Kavaklıdere Sualtı Arkeoloji Müzesi, Zeki Müren Sanat Müzesi, Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü ve Bitez Plajı gibi yerler bulunmaktadır. Muğla ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.