İçeriğe geç

Kastamonu Nüfusu

Kastamonu Nüfusu Nedir?

Kastamonu nüfusu, TÜİK verilerine 2021 yılında 375.592’dir. Bu nüfusun 186.116 erkek nüfusu, 189.476 ise kadın nüfusu şeklindedir. Kastamonu ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir. Son olarak il hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Kastamonu Nüfus Dağılımı

Kastamonu ilinin yıllara göre nüfus artışı, ilçelerinin nüfusu, ilin Nüfus artış hızı ve nüfus yoğunluğu gibi verileri tablolar ve grafikler şeklinde değerlendirilmiştir.

Yıllara Göre Kastamonu Nüfusu

Please select a wpDataTable.
kastamonu yıllara göre nüfusu
kastamonu yıllara göre nüfusu grafik

Kastamonu ili yıllara göre nüfuslarına bakıldığında 2007 ve 2021 yılları arasında artışlar yaşanmaktadır. Bu yıllar arasında kadın nüfusunun daha fazla olduğu görülmektedir.

Kastamonu İlçeleri Nüfusu

Please select a wpDataTable.

İlçelere göre Kastamonu ili nüfusuna bakıldığında en fazla nüfusa sahip olan üç ilçe; Merkez, Tosya ve Taşköprü ilçeleridir. En fazla nüfus yüzdesi Merkez ilçesine aittir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise Ağlı, Abana ve Hanönü ilçeleridir. En az nüfus yüzdesine sahip olan ise Ağlı ilçesidir.

Nüfus Artış Hızı

Please select a wpDataTable.

Nüfus artış hızı doğal nüfus oranı ile doğum ve ölüm sayısı arasındaki farkın toplamı ile elde edilir. 2017 yılına kadar nüfus artış hızında düşüşler yaşanıp eksi yönde ilerlemiş olup 2018 yılında ciddi bir yükseliş yaşanmıştır. Bundan sonraki yıllarda eksi yönde ilerlemektedir.

Kastamonu Nüfus Yoğunluğu

Please select a wpDataTable.

Kastamonu ilinin nüfus yoğunluğunu nüfus/km2 şeklinde elde edilebilir. Bunun için yıllara göre olan nüfus ve ilin yüz ölçümü (13.136 km2) verilerini kullanılmaktadır. Bu hesaplama sonucunda nüfusun artması veya azalması durumunda yoğunluklarda doğru orantılı olarak değişmektedir.

Kastamonu Hakkında

Kastamonu ilinin alan olarak Türkiye’nin on sekizinci en büyük illidir. 1900’lü yıllarında ortasında yapılan arkeolojik araştırmaların sonucunda Gölköy Enstitüsü çevresinde çakmak taşından yapılma bir alet bulunmuş, bu aletin Orta Paleolitik zamanından kalma bir alet olduğu öğrenilmişti. Üst Paleolitik döneme ait bulgular bulunmuştur. Kastamonu ilinin ekonomik yapısını tarım sektörü ağırlıkla oluşturmaktadır. Sanayi son yıllarda gelişme sürecine girmiştir. Türkiye’nin orman alanları bakımında zengin bölgelerimizdendir. Ormancılık sektörü de aynı şekilde gelişme göstermektedir.

kastamonu nüfusu