İçeriğe geç

Kars Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Kars ilinin alan kodu ise 474 şeklindedir. Kars ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

474 Nerenin Alan Kodu?

Kars İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 474 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Kars Telefon Kodu, Kars ili

Kars ilçeleri, Kars ilinin alan olarak Türkiye’nin otuzuncu en büyük illerindendir. Kars bölgesinde yapılan arkeolojik araştırmaların sonucunda iki milyon yıl öncesinde yaşamış Yontma Taş Devri’ne ait bulgular görünmektedir. Bu dönemlerden kalma şölyen ve aşölyen tipte işlenmiş el baltalarına Susuz ilçesinde, Cilavuz Deresi çevresinde bulunmuştur. Kars ilinin ekonomik yapısını tarım, hayvancılık ve ormancılık sektörleri oluşturmaktadır. Sanayi ve hizmet sektöründe yeni gelişmeler görülmektedir. Özellikle hayvancılık sektörü ön plandadır. Kars ilinin 2020 TÜİK verisine göre  284.923 nüfusa sahip ilimizdir. Kars ilinde sekiz tane ilçe bulunmaktadır.

Kars ilinin yüz ölçümü 10.193 km²’dir. Kars ilinin coğrafi konumu ise 40° 36′ 4.8132” Kuzey ve 43° 5′ 50.8344” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kars Alan Kodu
Kars Alan Kodu

Kars Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodları sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…