İçeriğe geç

Kargı Mahalleleri

Kargı İlçesi

Kargı mahalleleri, Kargı ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz kırk sekseninci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Çorum’un ilçesi olan Kargı, Çorum’un yerleşim yerlerinden biridir. Kargı İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.174 km2’dir. Kargı ilçesinin rakımı ise 387 m olarak hesaplanmıştır. Kargı ilinin Kuzeyinde Sinop, doğusunda ise Osmancık, batısında Kastamonu, güneyinde İskilip ilçeleri bulunmaktadır. Kargı ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kargı İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kargı ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 15.411 nüfusa sahiptir.

Kargı ilçesini coğrafi konumu ise 41° 8′ 4.3044” Kuzey ve 34° 29′ 13.7616” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kargı Mahalleleri

Kargı ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Kargı ilçesinin 59 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Kargı mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Bahçelievler mahallesi, Yeni mahallesi ve Fatih mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Orta mahallesi, İmambey mahallesi ve Mihrihatun mahalleleridir.

kargı mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KARGI MAHALLELERİ

  1. Bahçelievler Mah.
  2. Fatih Mah.
  3. İmambey Mah.
  4. Mihrihatun Mah.
  5. Orta Mah.
  6. Yeni Mah.

Kargı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kargı mahalleleri, Hacıhamza Kalesi, Hacıhamza Hamamı ve tarihi evler, Oğuz Camii, Örencik Camii, Dipsiz Göl, Çakır’ın Gölü, Gökçedoğan Baraj Gölü, Aksu Göleti ve Kızılcaoluk Şelalesi gibi yerler bulunmaktadır. Çorum ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Kargı Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Laçin Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…