Karataş Posta Kodu

Karataş Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Karataş Posta Kodu Sorgulama

Karataş’ta yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde-mahalle-köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Karataş ilçesi Hakkında

Akdeniz bölgesinde yer alan Adana’nın ilçesi olan Karataş, Adana’nın yerleşim yerlerinden biridir. İlçenin alan olarak Türkiye’nin üç yüz yetmiş beşinci en büyük ilçesidir. Karataş İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 907 km2’dir. Rakımı ise 10 m olarak hesaplanmıştır. Karataş ilinin Kuzeyinde Yüreğir, doğusunda Yumurtalık, batısında Mersin, Güneyinde ise Mersin ilçeleri bulunmaktadır. Karataş ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Karataş İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Karataş ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 23.667 nüfusa sahiptir.

Karataş Posta Kodu
Karataş Posta Kodu