İçeriğe geç

Karapınar Posta Kodu

Karapınar Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Karapınar Posta Kodu Sorgulama

Karapınar’da yer alan tüm belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; belde, mahalle ve köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Karapınar ilçesi Hakkında

Karapınar ilçesi alan olarak Türkiye’nin yetmiş dördüncü en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Konya’nın ilçesi olan Karapınar, Konya’nın yerleşim yerlerinden biridir. Karapınar İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 2.623 km2’dir. Rakımı ise 997 m olarak hesaplanmıştır. Karapınar ilçesinin Kuzeyinde Aksaray, doğusunda Emirgazi ve Ereğli, batısında Karatay ve Çumra, Güneyinde ise Karaman ilçeleri bulunmaktadır. Karapınar ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Karapınar İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Karapınar ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 50.304 nüfusa sahiptir.

Karapınar Posta Kodu
Karapınar Posta Kodu