İçeriğe geç

Karamürsel Mahalleleri

Karamürsel İlçesi

Karamürsel mahalleleri, Karamürsel ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz altmış yedinci en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Kocaeli’nin ilçesi olan Karamürsel, Kocaeli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Karamürsel İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 262 km2’dir. Karamürsel ilçesinin rakımı ise 15 m olarak hesaplanmıştır. Karamürsel ilçesinin doğusunda Gölcük, batısında Yalova, Güneyinde ise Bursa ilçeleri bulunmaktadır. Karamürsel ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Karamürsel İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Karamürsel ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 58.412 nüfusa sahiptir.

Karamürsel ilçesini coğrafi konumu ise 40° 41′ 28.5828” Kuzey ve 29° 36′ 59.1084” Doğu gps koordinatlarıdır.

Karamürsel Mahalleleri

Karamürsel ilçesinin 27 mahallesi bulunmaktadır. Karamürsel ilçesinin 20 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Karamürsel mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla 4 Temmuz mahallesi, Kayacık mahallesi ve Ereğli mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Tahtalı mahallesi, Safiye mahallesi ve Kadriye mahalleleridir.

Karamürsel mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KARAMÜRSEL MAHALLELERİ

 1. 4 Temmuz Mah.
 2. Akçat Mah.
 3. Akpınar Mah.
 4. Avcıköy Mah.
 5. Çamçukur Mah.
 6. Çamdibi Mah.
 7. Dereköy Mah.
 8. Ereğli Mah.
 9. Fulacık Mah.
 10. Hayriye Mah.
 11. İhsaniye Mah.
 12. İnebeyli Mah.
 13. Kadriye Mah.
 14. Karaahmetli Mah.
 15. Karapınar Mah.
 16. Kayacık Mah.
 17. Kızderbent Mah.
 18. Oluklu Mah.
 19. Osmaniye Mah.
 20. Pazarköy Mah.
 21. Safiye Mah.
 22. Semetler Mah.
 23. Senaiye Mah.
 24. Suludere Mah.
 25. Tahtalı Mah.
 26. Tepeköy Mah.
 27. Yalakdere Mah.

Karamürsel Tarihi ve Gezilecek Yerler

Karamürsel mahalleleri Karamürsel Bey Mezarı, Başdeğirmen Mesire Alanı, Akpınar Suyu Ve Karamürsel Bey, Deniz Eğitim Merkezi Komutanlığı gibi yerler bulunmaktadır. Kocaeli ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Karamürsel Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kandıra Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…