İçeriğe geç

Karaman Alan Kodu

Alan Kodu: Bir ülkedeki illerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod olarak tanımlanabilir. Türkiye’ den bahsedecek olursak her bir ilin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir ilde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan alan kodları ile girilerek arama yapılmalıdır. Karaman ilinin alan kodu ise 338 şeklindedir. Karaman ilinde herhangi bir sabit telefon numarası araması yapıldığında öncelikle ile ait olan alan kodu tuşlanıp, arama yapılacak olan sabit telefon numarası girilerek il sınırı içerinde bulunan bütün sabit telefon numaraları ile iletişime geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

338 Nerenin Alan Kodu?

Karaman İlinin alan kodu sorusuna cevap olarak 338 olduğunu söyleyebiliriz. Alan kodları her şehirlerde bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Türkiye’nin her ilinde farklılaşan bu kod, sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir.

Karaman Telefon Kodu, Karaman ili

Karaman ilçeleri, Karaman ilinin alan olarak Türkiye’nin otuz üçüncü en büyük ilimizdir. 1989 yılında Orta Anadolu’nun gelişmesi adına Konya ilinden ayrılıp il olmuştur. Yapılan arkeolojik çalışmalara göre M.Ö 8000 yıllarında Karaman ve çevresi bölgesinde yerleşim merkezi ve ticaret merkezi olduğu düşünülmektedir. Karaman ilinin ekonomik yapısını ağırlıklı olarak tarım sektörü oluşturmaktadır. İlin yaklaşık yarısından fazlası tarım faaliyetleriyle geçimini sağlamaktadır. Buğday, patates, kimyon ve arpa gibi başlıca yetiştirilen ürünlerindendir. Karaman ilinin 2020 TÜİK verisine göre 254.919 nüfusa sahip ilimizdir. Karaman ilinde altı tane ilçe bulunmaktadır.

Karaman ilinin yüz ölçümü 8,924 km2’dir. Karaman ilinin coğrafi konumu ise 37° 10′ 51.6252” Kuzey ve 33° 13′ 20.0784” Doğu GPS koordinatlarıdır.

Karaman Alan Kodu
Karaman Alan Kodu

Karaman Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye Alan Kodlarına sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…